akilli ev otomasyonu

akilli ev otomasyonu

Tags
Akıllı Ev Otomasyonu
Akıllı Ev
Published
Oct 14, 2021

Akıllı Ev Otomasyonu

Akıllı Ev Otomasyonunun Gelişimi

Kablosuz sensör ağları ve diğer bilgisayar teknolojilerindeki büyük ilerleme ile Akıllı ev otomasyonu insan yaşamında önemli bir rol oynar hale geldi. Yıllar boyunca, Denetleyici Alan Ağı (Controller Area Network - CAN), Wi-Fi (Wireless Fidelity)BluetoothRadyo Frekansı ile Tanılama, gibi kablosuz ağ sistemleri kullanılarak birkaç akıllı ev sistemi geliştirilmiştir.
Bu teknolojiler ile kullanıcı, akıllı ev ağındaki cihazlardan zamana veya sensör sonuçlarına bağlı olarak evlerini kolayca kontrol eder ve eylemler atayabilirler.
 

Nesnelerin İnterneti

Fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağıdır. İnternet üzerinden diğer cihazlara ve sistemlere bağlanmak ve veri alışverişi yapmak amacıyla sensörler, yazılımlar ve diğer teknolojilerle gömülüdür.
 

Nesnelerin İnterneti hangi alanlarda kullanılmaktadır?

IoT hayatın farklı alanlarında uygulanmaktadır. IoT, yerel, toplumsal, çevresel, teknolojik ve acil durum ve kritik durum uygulamaları olarak gruplandırılmıştır. Tüketici elektroniği alanında Akıllı ev sistemleri, en yaygın Nesnelerin İnterneti kullanım alanı olmaktadır. Aşağıdaki listeler, IoT uygulama etki alanının kategorilerini ve alt kategorilerini göstermektedir.
Akıllı Ev Sistemleri ◦ Akıllı Oturma Odası ◦ Akıllı Tuvalet ◦ Akıllı Mutfak ◦ Akıllı Soğutma ◦ Akıllı Kapı ◦ Yaşlı Desteği
Toplumsal Uygulamalar ◦ Akıllı şehir ◦ Akıllı Ulaşım ◦ Akıllı Trafik ◦ Akıllı Otopark ◦ Akıllı Pazarlama ◦ Akıllı Sağlık
Çevresel Uygulamalar ◦ Akıllı Ekosistem ◦ Akıllı Tarım ◦ Akıllı Yaban Hayatı
Teknolojik Uygulamalar ◦ Akıllı Alışveriş ◦ Akıllı Güvenlik Sistemleri
Acil ve Kritik Durum Uygulamalar ◦ Tesviye ◦ Radyasyon Seviyesi ◦ Düşman İzinsiz Girişleri ◦ Güvencesiz Endüstriler
 

Akıllı ev otomasyonunun kulllanım alanları nelerdir?

Bu akıllı güvenlik teknolojileri sadece etrafımızdaki cihazları uzaktan kontrol etmekle sınırlı değillerdir. Aynı zamanda olağandışı ve yangın tehlikesi gibi kritik durumlarda kullanıcıyı uyararak güvenlik açısından da yardımcı olmaktadırlar.
 

Akıllı ev otomasyonu ne gibi faydalar sağlar?

Farklı mekanlarda esnek bir şekilde kullanılan akıllı ev otomasyonu, yüksek hassasiyetle zamandan ve paradan tasarruf sağlarlar. Böylelikle kullanıcısına da konfor, güvenlik ve kolaylık getirirler.
Ev otomasyonu aynı zamanda yaşlı ve iş göremez durumdaki kişilere de yardımcı olabilir ve bakım verene veya kurumlardan herhangi bir bakıma ihtiyaç duymadan insanlara yaşam kalitesi sağlayabilir.
 

Akıllı ev otomasyonu nasıl kullanılır?

Akıllı ev otomasyonu cihazları hem mobil cihazlar hem de sesli asistanlar ile kullanılabilir. Sesli asistanlara örnek olarak: Google Asistan, Amazon Alexa, Yandex Alice ve Microsoft Cortana verilebilir. Ancak mobil cihazlar çok daha kullanışlı ve basit olduğundan, insanların akıllı evlere olan arzusunu son yıllarda çarpıcı bir şekilde arttırdı diyebilriz.