Akilli ev sistemleri

Akilli ev sistemleri

Tags
Akıllı Ev
Akıllı Ev Otomasyonu
Published
Oct 10, 2021

Akıllı ev sistemleri

Akıllı ev teknolojileri son yıllarda gittikçe hayatlarımıza girmeye başladılar. Akıllı süpürgeler, akıllı saatler, akıllı buzdolapları gibi çok çeşitli cihazlar, internete bağlanarak akıllı ev aletleri oldular. Bu yazıda akıllı ev sistemleri kavramlarından bahsedeceğiz. Ayrıca Akıllı ev sistemlerinin çözdüğü güvenlik problemlerinden ve ortaya çıkardığı güvenlik sorunlarına değineceğiz.
 
İşte bu akıllı sistemlerin güvenlik alarm sistemleri ile yaptıkları evliliğe akıllı ev güvenlik sistemleri diyoruz. ürünler kullanarak kişilerin ve mülklerin güvenliğini üst düzeye çıkaran güvenlik sistemleri. Akıllı ev sistemleri hakkında detaylı bilgiler başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Akıllı ev teknolojisi nedir?

Akıllı ev teknolojisi, bilgisayar sistemleri ve elektroniği kullanan her türlü otomasyon veya bağlantıya verilen isimdir. Onu akıllı bir sistem yapan şey, evinizdeki aydınlatma gibi cihazları otomatik olarak kontrol edebilmesidir.

Akıllı evler

Akıllı ev, ev aletlerini ve eşyalarını kontrol edebilen bir evdir. Bağlı oldukları bir ağ üzerinden bir mobil cihaz veya başka bir bilgisayar yardımıyla çalışır.

Akıllı ev aletleri orkestrasyonu

Akıllı evler, birbirine bağlı akıllı cihazlar ve sensörlerden oluşur. Bu bağlı cihazlar, akıllı hub ya da smart hub tarafından yönetilen bir ağda birbirleriyle iletişim kurar.

Akıllı Hub'ın görevleri

Akıllı hub, cihazlar arasında bir köprü görevi görür ve onlara bağlantı sağlar. Bir ağ üzerinden bir uygulama veya bilgisayar aracılığıyla kullanıcıya bilgi verirken bu şekilde birbirleriyle iletişim kurabilir. Daha önce de belirtildiği gibi akıllı ev ürünleri

Akıllı ev otomasyonu

Akıllı ev otomasyonu, normalde akıllı ev cihazları kullanılarak manuel olarak yapılması gereken görevleri otomatik hale getirir. Örneğin akıllı aydınlatma cihazınızı dilediğiniz zaman telefondan ayarlıyor olabilirsiniz. Gece belirli bir saatten sonra daha loş bir ışığa otomatik olarak geçilmesi ise akıllı ev otomasyonudur.

Akıllı ev otomasyonunun faydaları

Ev otomasyonu hayatı daha konforlu hale getirir ve hatta paradan tasarruf etmenizi sağlar. Isıtma, soğutma ve elektrik maliyetlerini azaltabilirsiniz. Ev otomasyonu, akıllı ev güvenlik sistemleri ve alarmları ile daha fazla güvenliğe de yol açabilir. Ayrıca akıllı güvenlik cihazlarıyla fiziksel güvenlikten de yararlanır

 
 
Akıllı ev sistemleri güvenliği
Akıllı ev sistemleri güvenliği

Akıllı Ev Sistemlerinin Getirdiği Güvenlik Önlemleri

Modern bir güvenlik sisteminin görevleri, eve erişmeye çalışan bir davetsiz misafirin belirlenmesi ile başlar. Bu görevler, ev sahibini izinsiz giriş veya izinsiz giriş teşebbüsü hakkında uyarmak ve davetsiz misafirin eve erişmesini engellemek ile devam eder.
Modern bir güvenlik sistemi ayrıca izinsiz girişle ilgili kanıt biriktirir veya toplar. Kamera ve diğer güvenlik sistemi kayıtları mahkemeler önünde yasal dayanak noktası oluşturacaklardır. Böylelikle, failleri adalete teslim etmek kolaylaşacaktır.
Teknolojinin ilerlemesi, evlerde değişen güvenlik kavramına katkıda bulunmuştur. Güvenlik sistemleri kavramı basit bir kilit ve anahtar konseptinden, gelişmiş güvenlik sistemleri uygulamalarına dönüşmüştür. Bu sistemler kameraları, mikrofonları, kontak sensörlerini, yakınlık sensörlerini, alarm sistemleri, sessiz alarmları ve diğer alarm sistemleri bileşenleri tarafından oluşmaktadır..
Modern evleri internete bağlayarak kullanıcılar, dünyanın herhangi bir yerinden istedikleri zaman ve uzaktan evlerine erişebilir ve bunları kontrol edebilirler.
Yeni teknolojiler, insanların evlerinin her yönünü bilmelerini ve kontrol etmelerini sağlar. Bu yeni teknolojiler, aşağıdaki alt teknolojilerin sonuçlarıdır:
  • Yeni tasarlanmış işlemcilerin işlem gücündeki artış
  • Güç tüketimi maliyetinde ve yeni elektronik cihazların boyutundaki azalmalar
Sakinler, evlerinin farklı bölümlerinden canlı video ve ses yayınlarını kullanarak evlerine göz kulak olabilir. Ayrıca nem, sıcaklık ve ışık yoğunluğunun da farkındadırlar.
 
notion image

Akıllı Ev Sistemlerinin Ortaya Çıkardığı Güvenlik Problemleri

Akıllı ev sistemleri bir çok güvenlik sorununa çözüm getirmiştir. Ancak teknoloji yalnızca güvenlik sektöründe değil aynı zamanda saldıranların kullandığı araçlarda da bir çok yenilik üretmiştir. Buna ek olarak, çözüm üreten teknolojilerin kendileri de ayrı güvenlik problemleri yaratabilmektedirler. Biz de bu başlık altında akıllı ev sistemlerinin ortaya çıkardığı güvenlik problemlerinden bahsedeceğiz.
Ev otomasyonu için yaygın olarak kullanılan teknolojiler ve ağlar birçok güvenlik açığına sahip olabilirler. Kablosuz sensör ağlarına (WSN'ler) yönelik çeşitli yönlendirme saldırılarını dikkate alırlar. Bu güvenlik açıkları arasında Sinkhole saldırıları, Seçici Yönlendirme saldırıları, Sybil saldırıları ve Klonlanmış Kimlik saldırıları bulunur.
2006'da Y.C Hu, kablosuz ağlarda Wormhole saldırısı adı verilen hayati bir saldırı tespit etti. Saldırgan, ağdaki veri paketlerini bir yerde kaydeder, onları başka bir yere tüneller ve ağa yeniden iletir. Bu saldırı, ağdaki tüm iletişimler 6LoWPAN'da IPsec kullanılarak gizlilik ve bütünlük içinde yapılsa bile gerçekleştirilebilir.
Veri paketi bütünlüğü, cihaz özgünlüğü, anahtar oluşturma ve şifreleme standartları, günümüzde neredeyse tüm kablosuz şifreleme protokollerinde belirtilmiştir.
2013'te T. Oluwafemi, bir evdeki basit bir cihazın fiziksel zarar vermek için nasıl manipüle edilebileceğini gösterdi. Bir ev otomasyon ağına veya internete (kırılan cam, yangın çıkması, cıva zehirlenmesi) bağlı bir floresan lambanın (CFL) bir evin sakinlerine ulaştığı gösterilmiştir.
Ayrıca, belirli frekanslarda dalgalanan ışıklar, ışığa duyarlı epilepsisi olan kişiler için çok tehlikeli olabilir.
İnternete bir ev otomasyon ağı bağlandığında, bir saldırganın elektrik prizlerine takılı cihazlarla birlikte anahtarların ve dimmerlerin kontrolünü ele geçirme olasılığı vardır.
Araştırmacılar ayrıca, ev otomasyon sistemlerinde Siteler Arası Komut Dosyası Oluşturma (XSS) gibi iyi bilinen bazı güvenlik açıklarının varlığını da tartıştı.
 
 

Güvensiz Bağlantılar

Saldırganlar, ürünlerden birinin günlük sayfalarına kalıcı Javascript yerleştirebilir. Ev ağı ve İnternet arasındaki bağlantılar HTTPS'de yapılmalıdır. Araştırmacılar ayrıca bazı ev otomasyon sistemlerinde durumun böyle olmadığını gözlemlemişlerdir. Bu güvenli olmayan bağlantı, bir saldırganın iletişimi gizlice dinlemesine ve oturum açma bilgilerini toplamasına olanak tanır. Bu yüzden dikkat edilmelidir.
Bazı ev otomasyon sistemlerinde, bir kullanıcının kimliği, herhangi bir oturum kimliği veya sona erme zaman çerçevesi ile ilişkili olmayan bir kimlik doğrulama tanımlama bilgisi kullanılarak doğrulanır. Bir saldırganın bu kimlik doğrulama tanımlama bilgisini meşru bir kullanıcıdan çalabileceğini ve bunu tarayıcı oturumuna ekleyebileceğini varsayalım. Bu durumda, kimlik doğrulama sayfasını tamamen atlayabilirler.
 

 
 
Akıllı ev sistemleri terimlerinden bahsettiğimiz bu yazıda ayrıca akıllı ev sistemleri güvenli midir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Bahsettiğimiz hususlar, bu yeni teknoloji ürünü cihazları alırken önemle dikkate alınması gereken başlıklardır.