alarm merkezi
📡

alarm merkezi

Tags
Alarm Merkezi
Published
Sep 15, 2021

Alarm Merkezi Nedir? ve Nasıl Kurulur?

Bu yazıda alarm merkezi ya da alarm haber alma merkezi olarak bilinen ve yönetmelikte alarm izleme merkezi olarak geçen güvenlik faaliyetinden bahsedeceğiz.
O halde Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığının ilgili yönetmeliği ile yapılan tanım ile başlayarak alarm izleme merkezi nasıl kurulur sorusuna yanıt verelim.

Alarm İzleme Merkezi Nedir?

Alarm izleme merkezi: konut, işyeri ve tesislerin güvenliğini sağlamak amacıyla, teknik donanım kullanarak bunları izleyen işletmeleri tanımlar.
 
Merkezi bir istasyon tarafından izlenen bir alarm sistemidir. En yaygın kullanılan ev alarm sistemlerinden biridir. Alarm izleme merkezi, kablolu veya kablosuz olarak evinizin her yerine bağlanabilir. Yıl boyunca 7/24 erişimi olmalıdır.
Tipik olarak, alarm devreye girdiğinde, güvenlik kontrol odası personeli olan bir temsilci sorun olup olmadığını belirlemek için evi arar. Ev sahibi, bunun yanlış bir alarm olduğunu veya bir hırsızlık olayının gerçekleştiğini onaylayabilir. Yardıma ihtiyaç duyulması halinde olay yerine yerel yetkililer çağrılır. İzlenen sistemler, teknolojinin ilerlemesi ile yıllar içinde ilerlemiştir.
Alarm izleme merkezleri, alarm sistemleri aracılığıyla sürekli olarak yapılan izleme sırasında gelen ihbarları değerlendirir ve teknik bakımdan doğrulanan ihbarları sorumluluk bölgesindeki genel kolluğa en kısa zamanda bildirir.

Alarm İzleme Hizmeti

 • Ev ve iş yerlerine istenmeyen ziyaretçi veya hırsızlık girişlerini gözlemler ve eş zamanlı olarak alarm izleme merkezine bildirir.
 • Gaz kaçağı, yangın, su baskını gibi acil ve tehlikeli durumlarda prosedürlere uyar ve aranması gereken yerleri arayabilir ya da merkez istasyona bildirir.
 • Panik butonu sayesinde tüm acil durumlarda alarm haber alma merkezi bildirimi yapılır ve sistem harekete geçirilir..
 • Geleneksel alarm sistemlerine ek olarak, elektriğin olmadığı arazi koşullarında dahi çalışabilen Harici Alarm Sistemleri ile Uzaktan İzleme Merkezi bu alanların güvenliğinin sağlanmasına destek olabilmektedir.

Alarm izleme merkezi nasıl çalışır?

Bu güvenlik sistemleri hizmeti için bir Alarm İzleme Merkezi şirketi ile anlaşıldıktan sonra sistem kabacak şu şekilde işlemektedir:
 1. Konut ve işyerlerine, akıllı ev güvenlik sistemlerinin montajı yapılır.
 1. Sensör ve dedektörler sayesinde tespit edilen durumlar GSM/GPRS üzerinden İçişleri Bakanlığı onayı ile yetkilendirilen ve 7/24 hizmet veren Alarm Merkezi’ne ulaşır.
 1. Alarm merkezindeki operatör arkadaşlarımız, sinyalin hangi bölgeden geldiğini tespit ederek değerlendirmeye alırlar ve doğruluğunu teyit ederler.
 1. Gerçek alarm olması durumunda, alarm sinyalinin kategorisine göre operatörler tarafından hırsızlık/gasp vb. olaylarda kolluk kuvvetleri (polis/jandarma), yangın durumunda itfaiye, acil sağlık yardım alarmında ise ambulans hizmetleri alarmın geldiği konuma yönlendirilir.
 1. Alarm sistemine ait raporlamalara günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak ulaşılabilir. Aynı zamanda alarm sisteminin kurulma ya da devre dışı bırakılma bilgisi kullanıcılara uygulama üzerinden ve SMS ya da e-posta aracılığıyla anlık olarak bildirilir. Bu sayede özellikle işyerlerinin hangi çalışan tarafından ne zaman açılıp kapandığı veya konuta hangi kullanıcılar tarafından ne zaman giriş çıkış yapıldığı kolaylıkla tespit edilir.
 
Alarm izleme merkezleri bakanlık tarafından kontrol edilen bir hizmettir. Bu nedenle, bir alarm izleme hizmeti sağlamak, bir şirketin istikrarını ve sağlamlığını yansıtır.
Ancak, bir dizi alarm izleme şirketi arasından seçim yapılabilir. Bu, özellikle evlerinin ve ofislerinin alarmlarını izlemek isteyen kişiler için kullanışlıdır. Burada kişi, izlenen tesisleri için bir alarm raporu alabilir. Tüm rapor net bir şekilde verilir, böylece kişinin alarm durumunu net bir şekilde anlarlar.
 
 

En uygun alarm izleme firmasına nasıl ulaşabilirim?

Birçok alarm izleme merkezi hizmeti sunan güvenlik sistemleri firması bulunmaktadır. Her güvenlik şirketinin, en iyi hizmeti seçme yöntemi ve bunu nasıl sağladığı farklı olabilir.
Her ay veya yılda bir kez uyarı raporu almak için şirkete danışılabilir. Ayrıca müşteri firma seçerken dikkatli olmalıdır. Bazı şirketler normal fiyatlarla pahalı hizmetler sağlayabilir. Ek harcamalar konusunda baştan bilgi almak önemlidir.
Buna ek olarak alarm izleme merkezi hizmeti de sunan en iyi alarm sistemleri ve guvenlik sistemleri firma listesi ilginizi çekebilir.
 
Alarm İzleme Merkezi
Alarm İzleme Merkezi

Alarm İzleme Merkezi Nasıl Kurulur?

Öncelikle, Alarm takip merkezi yahut alarm merkezi kurabilmek için Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olunması gereklidir.
Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun* uyarınca bir alarm izleme merkezi, yerleşimini ve yapılanmasını tamamlamış olmak zorundadır. Alarm güvenlik merkezleri, güvenlik birimleri ile ortak çalışan ve resmi makamlar tarafınca sürekli denetlemelere tabi tutulan hususi güvenlik firmaları olarak hizmet verirler. Bu hizmetlere dair kanunun nasıl uygulanacağı ise Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına Yönelik Yönetmelik* ile açıkça belirtilmiştir.
 

Özel Güvenlik Komisyonu

İçişleri Bakanlığına bağlı olan Özel Güvenlik Komisyonu'nun onayı ile Alarm izleme merkezi kurulabilir. İlgili yönetmelik Özel Güvenlik Komisyonu'nu şu şekilde tanımlar:
Özel güvenlik komisyonu, her ilde valinin görevlendireceği bir vali yardımcısının başkanlığında, il emniyet müdürlüğü, il jandarma komutanlığı, ticaret odası başkanlığı ve sanayi odası başkanlığının temsilcilerinden oluşur. Sanayi odasının bulunmadığı illerde Komisyona, ticaret ve sanayi odası başkanlığının temsilcisi katılır. Özel güvenlik izni verilmesi ya da bu uygulamanın kaldırılması için başvuran kişi yada kuruluşun temsilcisi Komisyonun ilgili toplantısına üye olarak katılır.
 

Alarm İzleme Merkezi kurmak için gerekenler

İlgili yönetmelikten bazı maddeleri sizlerle paylaşalım.
 • Alarm izleme faaliyet izni verilebilmesi için şirket hisselerinin nama yazılı olması ve şirketin faaliyet alanının münhasıran koruma ve güvenlik hizmeti olması gerekir. (Yönetmelik 3.Bölüm 10.Madde)
 • Özel güvenlik şirketleri, eğitim kurumları ve alarm izleme merkezlerinde çalışacak olan yöneticilerin güvenlik soruşturmaları yaptırılır. (Yönetmelik 3.Bölüm Madde.17)
 • Alarm izleme merkezi kurma ve işletme için yeterlilik belgesi valiliklerce verilir. Yeterlilik belgesi için valiliğe yapılacak başvuruya aşağıdaki belgelerden birer suret eklenir. Soruşturma sonuçlarının olumlu olması halinde, Alarm İzleme Merkezi Kurma ve İşletme Yeterlilik Belgesi düzenlenir. Kanunun yürürlüğe girmesinden önce yetkili merciler tarafından verilen Alarm İzleme Merkezi Kurma ve İşletme İzinleri verildikleri süre için geçerlidir. (Yönetmelik 3.Bölüm Madde.23)
  • Alarm izleme merkezini temsil edecek yöneticiler için yetki belgesi,
  • Alarm izleme merkezinde kullanılacak teknik teçhizatın amaca elverişliliğine ilişkin taahhütname.
  • Başvuru dilekçesi
  • Kurucu, yönetici ve varsa temsilcilerine ait güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu
 • Alarm izleme merkezi bakanlık tarafından kontrol edilen bir hizmettir. Bu nedenle, bir alarm izleme hizmeti sağlamak, bir şirketin istikrarını ve sağlamlığını yansıtır. Bu nedenle, akreditasyon ve sertifika almış bir alarm izleme şirketi seçmenizi öneririz. (Yönetmelik 3.Bölüm Madde.23)
 
Alarm izleme merkezi hakkında yazdığımız bu yazıda bahsi geçen Özel güvenlik hizmetlerine dair kanun ve Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına Yönelik Yönetmelik bilgilerine linklerden ulaşabilirsiniz.