bekci tur kontrol sistemleri
🚥

bekci tur kontrol sistemleri

Tags
Güvenlik
Gözetim
Published
Sep 28, 2021

Bekçi Tur Kontrol Sistemleri

İşletme sahipleri için ücretlerini ödedikleri güvenlik personelinin gerçekten görevini yapıp yapmadığı önemli bir sorudur. İşverenler ödedikleri paralarının karşılığında gerçekten bir değer kazandıklarından emin olmak isterler. Biz de bu yazımızda, çözümlerden biri olan bekçi tur kontrol sistemleri hakkında bilgiler verceğiz.
Eski sistemler bir istasyondan diğerine iletişim kurmak için telsiz cihazları kullanırlardı. Bu durum da hem manuel olması sebebiyle iş gücü maliyeti yaratır, hem de gecikmelere sebep olurdu.
Yeni nesil bekçi devriye tur kontrol sistemi tam olarak burada devreye girmektedir. Bekçi tur sistemi veya bekçi devriye sistemi, bir mülkün veya bir olayın güvenliğini sağlama sürecini otomatikleştirmek için tasarlanmış bir yazılımdır (Bknz. Guard tour patrol system).
Ayrıca çalışanın atanmış turlarını doğru aralıklarla yapmasını ve yasal veya sigorta nedenleriyle bir kayıt sunabilmesini sağlamaya da yardımcı olurlar.
Piyasada sayısız farklı türde bekçi devriye tur kontrol sistemi bulunmaktadır. En iyi tur kontrol sistemini seçerken işinize yarayacak basit bir kaç bilgiyi sizlerle paylaşalım:

Eski Tip Bekçi Tur Sistemlerinde Karşılaşılan Problemler

1) Personelin Gözetimine Güvenmek

Bazı şirketler, diğer güvenlik personelinin birbirleri hakkında rapor vermelerini sağlayarak bir sorunu çözerken bir başkasını yaratırlar. Ya da bir gözetmen amir göndererek koruma faaliyetlerini iyileştirmeye çalışırlar.Tahmin edebileceğiniz gibi, bu uygulama son derece pahalı olmakla kalmaz aynı zamanda etkisizdir.
• Birini günde kaç kez gözetime gönderebilirsiniz? • Bir personelin başka bir başka gardiyanı denetlediğini hayal edebiliyor musunuz? • Bekçi personel yalnız kalır kalmaz, kısa sürede eski haline döneceğine bahse girebilirsiniz.Dolayısıyla bu yöntemlerin başarısız ve pahalı yöntemler oldukları açıktırlar.

2) Personelin Bilgiyi Doğru Aktarmasına Güvenmek

Geleneksel bekçi kontrol sistemleri bir orta adama bağlıdır. Bu personel verileri almaktan, tasnif etmekten, ve bu raporları teslim etmekten sorumlu kişidir.Genellikle, bekçilerin tur kontrolünü nasıl yaptığından da bu kişiler sorumlu olurlar. (Tüm raporların her zaman mükemmel olmasına şaşmamalı!)Bu göreve sahip kişilerin işlerini muntazam yaptıklarından da emin olunması gereklidir. Raporlama yapılırken kopyala-yapıştır kolaylığına kaçınılmayacağından da emin olunması gereklidir.
 
Bekçi Tur Kontrol Sistemleri
Bekçi Tur Kontrol Sistemleri

Bekçi Tur Kontrol Sistemleri'nde Aranacak 5 Özellik

1) Sadelik ve Kullanım Kolaylığı

Bir güvenlik sisteminde aramanız gereken temel göstergelerden biri, kullanım anında basitliği ve sezgiselliğidir. Bazı yazılım sistemleri, bir mülkün veya bir olayın güvence altına alınmasıyla ilgili evrak işlerini ortadan kaldırırken, değerinden daha fazla sorun yaratabilecek farklı sistemler vardır. Bekçi tur sistemi, gardiyanlar ve gözetmenleri tarafından kolay anlaşılır olmalıdır.

2) Sistem Güvenliği

Tüm güvenlik sistemleri üçüncü şahısların saldırılarına karşı bağışık olmalıdır. Ayrıca, güvenlik personeli tarafından manipüle edilememesi de gereklidir. Geçmiş deneyimlerimizden biliyoruz ki, bu cihazlar bizzat kullanan personel tarafından bozulabilmektedir.

3) Gerçek Zamanlı Erişim

Yönetici veya mülk sahibi olarak personelizin kontrol noktalarını tamamlayıp tamamlamadığını görebiliyor olmalısınız. Ek olarak hangi personelin nerede ve ne zaman check-in yaptığını sistemden görebilmelisiniz.

4) Otomatik Raporlama

Tek başına bir bekçi tur sistemi önemlidir. Aynı fiyata olay raporlaması, mobil panik butonu uygulaması, ve aynı çözüme entegre edilmiş diğer birçok özelliğin olması daha büyük bir artı değer yaratacaktır.

5) Entegrasyon

Güvenlik sistemleri bir çok küçük sistemin bütünlüğünden oluşurlar. Bekçi tur kontrol sistemleri için önemli özelliklerden biri de hali hazırda kullandığınız güvenlik sistemleri ile olan entegrasyonudur. Buna ek olarak, güvenlik sistemleri şirketinizin 📡alarm merkezi ile entegrasyonunun sağlanması, size ekstra bir güvenlik katmanı sağlayacaktır.
 
 
Özet olarak yeni nesil bekçi tur kontrol sistemleri eski çözümlere göre çok verimlidirler. Devriye görevine sahip personelinizin gözetimi için en optimal çözümlerden biridir.